בלוג

 
 אז מה הם בכלל צמחי אוויר?
 
 
צמחי האוויר, שמקורם ביערות הגשם של מרכז ודרום אמריקה, שייכים למשפחה של יותר מ-540 מיני צמחים טרופיים שצומחים לאורך כל השנה. כאמור, הם אינם זקוקים לאדמה כדי לגדול ולצמוח וזאת בגלל השורשים המיוחדים שלהם, שקיימים רק כדי לעגן את הצמח לאובייקט מסוים, כמו על עצים וחפצים דוממים אחרים. את הצמחים הללו ניתן להשיג בשתי דרכים: הדרך הראשונה והמקובלת היא ללכת למשתלה הקרובה לביתכם שמחזיקה את צמחי האויר שלנו או לרכוש אותם ישירות מאיתנו כאן באתר. הדרך השנייה היא להנביט אותם באופן עצמאי מזרעים,  אולם קחו בחשבון שתהליך זה הוא מסובך וארוך מאוד, בין שנתיים לארבע שנים.
 
 
איך מגדלים צמחי אוויר?
למרות שקל מאוד לגדל ולטפל בצמחים אלו, יש כמה דברים חשובים שצריך לשים לב אליהם בזמן הגידול שלהם:
 אור
אם בחרתם לגדל צמחי אוויר באחד מחדרי הבית, דאגו לשים אותם בסביבה מוארת, למשל כשני מטרים מחלון גדול. במקרים בהם אין חלון קרוב, תאורה מלאכותית מספקת שתאיר את הצמח באופן יומי תתאים כתחליף לאור שמש. חשוב שלא למקם צמחים אלו תחת שמש ישירה, גם אם הם בתוך הבית, כי קרני השמש הישירות עלולות לייבש אותם ולהזיק להם. אם הצמחים ממוקמים בגינה דאגו שיהיו בסביבה מוצלת.
 
 מים 
את צמחי האוויר כדאי לרסס במים לפחות פעם אחת בשבוע,צמחים שנמצאים בסביבה בה פועלים רוב הזמן מזגנים עלולים להתייבש מהר יותר מאשר צמחים שנמצאים בסביבה לחה. לכן ניתן לרסס אותם פעמיים בשבוע. באופן כללי, אם שמתם את הצמח שלכם בכלי קטן ויחסית סגור, אל תרססו אותו במים יותר מדי פעמים בשבוע, כי כך הוא עלול להירקב בשל המחסור בתחלופת אוויר שתייבש אותו.  
 
 דרך נוספת להשקיית הצמחים הללו היא להניח אותם בעדינות, כשהם מוטים כלפי מטה, בתוך קערה מלאה במים ולהשאירם כך במשך 10-20 דקות(לא על בסיס יומי אלא חודשי ולא במקום ריסוס) בזמן הזה הצמחים יספגו לתוכם את המים הדרושים להםלאחר מכן, יש לנער בזהירות את עודפי המים מהצמחים, בייחוד מהבסיס שלהם. עודפי מים על צמח אוויר עלולים לגרום לו לריקבון ולכן אין להשאיר אותו יותר מדי זמן במים. לבסוף, יש לייבש את הצמחים מחוץ לכלים שלהם במשך 4 שעות.
באופן כללי, עדיף לרסס את צמחי האויר בבוקר, כי במהלך היום הם יתייבשו מהר יותר מאשר במהלך הלילה
במקרים חריגים בהם הצמח התייבש מאוד ואיבד מהחיוניות שלו, ניתן להשאיר אותו בתוך קערה עם מים לכמה שעות, או אפילו למשך לילה שלם
 
אוויר
כמו כל יצור חי וצמח אחר, גם הצמחים האלו זקוקים לתחלופת אוויר כדי לחיות ולצמוח. באופן כללי צמחי האוויר יגדלו יותר טוב בסביבה בה האוויר לח ומתחלף מאשר סביבה בה האוויר יבש (כמו בחדרים בהם מופעלים מזגנים) ועומד. זכרו שחשוב מאוד שבזמן הייבוש של הצמח, סביבתו תהיה עם תחלופה טובה של אוויר! למרות שאת צמחים אלו ניתן לגדל גם בכלים סגורים, כמו צנצנות, מומלץ שלא לשים אותם בתוך מכלים אטומים לגמרי כי הם יחסמו את זרימת האוויר אליהם.


 
טמפרטורה 
צמחי האוויר הטרופיים אוהבים סביבה חמימה וגדלים בצורה הטובה ביותר בטווח טמפרטורות של 12-30 מעלות לערך. אם צמחי האוויר ממוקמים מחוץ לבית, חשוב להכניסם פנימה בעונת החורף, אחרת הם יקפאו.


 
גיזום
במשך הזמן צמחי האוויר יגדלו עלים חדשים וינשירו את הישנים. אל תהססו לגזום עלים חומים ויבשים במספריים או אפילו לתלוש עלים שלמים מבסיסם בעת הצורך. את שורשיו של הצמח ניתן גם להסיר אם אתם בוחרים לעשות זאת, מכיוון שהם משמשים רק כעוגן על האובייקט עליו הם "מתארחים", והם יצמחו מחדש במקום החדש שאליו יעברו. את תזונתם מקבלים צמחי האויר מהנקבוביות שעל גופם ולא מהשורשים.
x

#{title}

#{text}

#{price}